Koltuklarımızı her zaman titizlikle seçeriz ama zaman içinde kirlenir, yıpranır ve deforme olurlar. Kirlenen yıpranan ve deforme olan koltuklarınızı temizlemek istiyorsanız bazı pratik yöntemlerle pırıl pırıl koltuklara sahip olabilirsiniz. Her koltuk farklı kumaştan oluşur ve her kumaşın temizleme yöntemi farklıdır. Bunun için yapmanız gerekenleri açıkyalım. Koltuklarınızı temizlerken kumaşına zarar vermeden temizlemek ve doğru sonuç almak için birkaç önerimiz var. Buyrun : 

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?
*Son derece şık bir görünüme sahip olan deri koltukları temizlemek diğer koltuklara göre biraz daha fazla dikkat ister. Deri koltukları silerken özenli davranmak ve deriyi yıpratmayacak malzeme kullanmak gerekir.
*Deri koltuklarınızı temizlerken çok fazla su kullanmamaya ve temizlik sonrası koltukları iyice kurulamaya özen gösterin.
*Deri koltuk temizleme işlemi yaparken çamaşır suyu, tuz ruhu, oje çıkarıcı, bulaşık ve çamaşır deterjanı kullanmayın.
*Fırça, bulaşık teli, bulaşık süngeri gibi sert temizleme malzemeleri kullanmayın.
*Açık renkli mikrofiber bezler en iyi temizleme malzemesidirler.
*Deri koltukta oluşmuş lekeyi bezle silerek almaya çalışmayın; bu lekenin koltuk içine kadar nüfuz etmesine neden olur. Koltuk üzerine dökülen sıvıyı, üzerine bezi yumuşakça bastırarak alın. Sürterek silmeyin. Temizlikten sonra koltuk derisini vazelinle yumuşatabilirsiniz.
*Deri koltuğunuzdaki lekeyi arap sabunu karıştırdığınız su ile temizleyebilirsiniz. Daha sonra kuru bezle kurulayın.
*Beyaz kalıp sabun da deri koltuk temizleme işleminde size yardımcı olur. Mikrofiber bez ve beyaz sabunla koltuğu sildikten sonra ıslak bez yardımıyla durulayıp kuru bir bezle kurulayın.
*Su ve beyaz sirkeyi karıştırıp temiz bir bezle deri koltuğunuzdaki lekeyi silin.
*Vazelin ve badem yağını karıştırarak der koltuklarınızı ovalayın. Hem koltuklarınız temizlenir hem de parlak bir görüntü elde edersiniz.
*Peki aspirinle koltuk nasıl silinir? Deri koltuğunuza bulaşan mürekkep ve tükenmez kalem lekesini alkole batırılmış bir parça pamukla silip ardından kuru bir bezle kurulayın. Leke çıktıktan sonra da deri koltuğun yüzeyini nemli bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?
*Görüntü olarak son derece şık ama kirlendiğinde şıklığına gölge düşen koltuk tiplerinden birisi de kadife koltuklardır. Kadife koltukları düzenli olarak temizlemek şart. Kadife koltuk temizliği nasıl yapılır, kadife koltuk neyle silinir işte detayları…
*Silme işleminin kadife koltuğunuza zarar vermemesi için özenli davranmalısınız. Yumuşak bir bez yardımıyla koltuk yüzeyindeki kir ve tozu alın ve elektrik süpürgesiyle koltuğunuzu süpürün.
*Silme işlemini koltuk tüylerinin yönünde yapın.
*Koltuğu sert bir maddeyle silmeyin.
*Kadife koltuklarınızı ılık suya bir miktar amonyak dökerek de temizleyebilirsiniz.
*Temizliği yüksek ısıda suyla yapmayın. *Eğer kadife koltuğunuza leke bırakan bir sıvı döküldüyse çok vakit kaybetmeden temiz bir bez yahut kağıt havluyla lekeyi emdirin.
*Bulaşık deterjanını suyla karıştırın ve karışımın köpük kısmıyla lekeyi silin.
*Sabunlu ılık su da kadife koltuğunuzdaki lekeyi çıkartacaktır.
*Aspirin de leke çıkartma özelliği olan bir temizlik ürünüdür. Marketlerin temizlik ürünü reyonlarında rahatlıkla bulabileceğiniz aspirini lekenin üzerine püskürtüp dıştan içe dairelerle ovalayarak çıkartabilirsiniz.
*Karbonatla koltuk temizleme de oldukça yaygın bir yöntem diyebiliriz. Bir miktar karbonatı lekenin üzerine serpiştirin, ılık su ve bez yardımıyla silin.

Süet Koltuk Nasıl Temizlenir
*Süet koltuklardaki lekeler de son derece can sıkıcıdır. Leke ne kadar yeniyse lekeyi çıkarmak da o denli kolay olacaktır. İşte süet koltuk nasıl temizlenir sorusunun yanıtları.
*Süet koltuktaki lekelerin üzerine alkol püskürtün ve kuru bir fırça yardımıyla ovalayın. Daha sonra da sünger yardımıyla üzerinden geçin.
*Mikrofiber bez kullanarak da süet koltuklardaki lekeleri ovalayarak çıkarabilirsiniz.
*Süet koltukta yağ lekesi oluştuysa ve leke yeniyse lekenin üzerini tamamen kapatacak kadar tuz dökün ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra tuzu alın ve yeniden tuz dökün ve bekletmeden yağlı kısmı ovalayın.
*Bir kap içinde 2 çorba kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı soda ve 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanını karıştırın ve lekeli bölgeye uygulayın. Silme işlemi bitince durulayarak silin. Bu işlem de süet koltuktaki yağ lekesini çıkartacaktır.
*Beyaz sabun neye iyi gelmez ki? Beyaz sabunu rendeleyerek süet koltuk üzerindeki tükenmez kalem lekesini çıkartabilirsiniz. Beyaz sabunu lekenin üzerine rendeleyin ve üzerine bir miktar su döküp yumuşak bir bezle silin.
*Süet koltuktaki tükenmez kalem lekesini çıkarmanın bir başka yolu da kolonyadır. Lekenin üzerine kolonya dökün ve beyaz bir bezle silerek lekeyi çıkartın.
*Eğer süet koltuğunuza kan lekesi bulaştıysa leke üzerine bire yedi oranında alkollü su dökün ve hiç beklemeden silin. Bu işlem sonuç vermezse kan lekesi üzerine bir miktar diş macunu sıkıp 10 dakika bekleyerek kumaşı durulayın.